Oglądając zdjęcia kliknij kwadracik w prawym górnym rogu a przejdziesz w tryb pełnoekranowy :)

 

Dębno to jedna z miejscowości w Małopolsce, która może poszczycić się własnym zamkiem. Zamek w Dębnie powstał w XV wieku, na miejscu starszego drewnianego grodziska. Ufundował go kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski - Jakub Dębiński.
Następnymi właścicielami zamku byli Ferenc Wesselini (z Węgier), Fraksztynowie, Tarłowie, Lańckorońscy i Jastrzębscy. Przez wieki zamek był rozbudowywany i zmieniał swój wygląd, który łączy w sobie architekturę renesansową i gotycką.

Największą imprezą na zamku jest odbywający się corocznie we wrześniu Turniej Rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny". Uczestniczą w nim min. grupy rycerskie z Węgier.

Legenda mówi, że jeden z Tarłów miał piękną córkę ze złotymi warkoczami, która zakochała się w biednym dworzaninie i złożyła mu śluby wierności.
Gdy ojciec się o tym dowiedział, kazał pannie wyjść za bogatego szlachcica. Ta się sprzeciwiła woli ojca, który za to kazał ją zamurować wraz z posagiem w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej. Na początku XX wieku znaleziono w tym miejscu szkielet oraz złoty warkocz. Skarbu nie było. Sam warkocz w czasie wojny zaginął. Tylko czasami o północy w zamku ukazuje się Biała Dama - duch Tarłówny.

Poniżej trochę migawek z turnieju.

KONTAKT

 

Telefon:

E-mail: adlenar@o2.pl

Strona www: www.adlenar.swiatobrazu.pl